- سه شنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۱

در دنیای کنونی که عصر فناوری اطلاعات نامیده می­ شود، بیش از هر زمان دیگر بکارگیری کامپیوتر و استفاده از روش‌های جدید کامپیوتری در حل مسائل مختلف زندگی بشر به ویژه مسائل صنعتی ضروری است و دانش‌آموختگان رشته مهندسی کامپیوتر نیز در این زمینه نقش مهمی ایفاء می­کنند. به جرات می­توان گفت که کمتر رشته‌ای به اندازه رشته کامپیوتر دچار تغییر و تحول شده است که البته این تغییرات به اقتضای تحولات گسترده فناوری کامپیوتر در جهان بوده است. تغییراتی که به همراه خود موجی از نوآوری‌ها و کاربردهای تازه به ارمغان آورده است. در کنار این تغییرات در عرصه صنعت، دانشگاه‌های دنیا نیز به تکاپو و گاهی دردسر افتاده‌اند تا بتوانند خود را با سرعت بی‌سابقه تحولات در این زمینه هماهنگ کنند.

 با توجه به اهمیت و رشد روز افزون این دانش و فناوری های آن، لازم است کارشناسانی تربیت شوند که بتوانند از عهده تحلیل و طراحی سیستم های سخت افزاری و  نرم افزاری و الگوریتم های مربوط برای حل مسائل مختلف آن برآیند.

هدف رشته مهندسی کامپیوتر بازنمایی، پردازش، انتقال و استفاده از اطلاعات است که بسیاری از علوم مختلف از جمله علوم مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده است. امروزه نمی­‌توان جایگاهی را مثال زد که تحت تاثیر این رشته قرار نگرفته باشد.

در این راستا، یکی از اهداف اصلی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه آزاد بندرعباس تربیت نیروی متخصص برای شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی جهت مدیریت اطلاعات، تولید نرم‌افزار، طراحی سایت­های نرم‌افزاری و همچنین طراحی، راه اندازی و مدیریت شبکه­‌های کامپیوتری است.

رشته گرایش های کامپیوتر موجود در این دانشگاه در حال حاضر عبارتند از:

  • کارشناسی پیوسته مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار
  • کارشناسی ناپیوسته مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار
  • کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر - گرایش نرم افزار

 

تعداد اعضای هیات علمی این گروه هفت نفر می­باشد .

در حال حاضر مدیر گروه رشته کامپیوتر این واحد دانشگاهی دکتر سمیه لطفی است.