کنترل، نظارت و کاهش ریسک در صنعت با اینترنت اشیاء

امکان استفاده تخصصی اینترنت اشیاء در فرآیندهای منطقه ویژه اقتصادی

۱۸ تیر ۱۴۰۱ | ۱۱:۱۵ کد : ۲۶۸۷ خبر تصویری فرعی
تعداد بازدید:۹۴
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس از امکان استفاده تخصصی اینترنت اشیاء در فرآیندهای منطقه ویژه اقتصادی خبر داد و گفت: در این فرایند نوین طرحی در راستای تحکیم صنعت و دانشگاه در حال شکل‌گیریست.

علیرضا سایبانی در حاشیه نشست مشترک با مدیران منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس از آغاز همکاری پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس و منطقه ویژه اقتصادی خبر داد و در گفت‌وگو با روابط عمومی دانشگاه عنوان کرد که در راستای بهینه‌سازی ارتباط با صنایع و استفاده از توانمندی‌های طرفین در پیشبرد اهداف کلان دانشگاه و منطقه ویژه اقتصادی، تدوین آیین‌نامه همکاری در حوزه صنعت از مهم‌ترین برنامه‌های کلیدی این دانشگاه است.

امکان استفاده تخصصی اینترنت اشیاء در فرآیندهای منطقه ویژه اقتصادی

سایبانی افزود: در این نشست پروژه‌های مختلف پژوهشی مورد بررسی قرار گرفت که امکان استفاده اینترنت اشیاء به شکل تخصصی برای استفاده در فرآیندهای منطقه ویژه مطرح و مقرر شد با بررسی‌های دقیق و بیشتر این فرایند پیگیری و عملیاتی شود.

رئیس شورای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد استان هرمزگان با تشریح علوم نوین و پژوهش‌های انجام شده در این راستا گفت: اینترنت اشیاء تکنولوژی جدیدی است که از طریق حسگرها و اتصال وسایل مختلف به اینترنت، آنها را هوشمند می‌کند که عمل هوشمندسازی وسایل علاوه بر افزایش بازدهی و کاهش هزینه‌ها، آسایش و راحتی کاربران را نیز افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در به‌کارگیری این تکنولوژی، تأمین امنیت اطلاعاتی است که توسط این دستگاه‌ها جمع‌آوری می‌شود و برای مناطق حساسی مانند منطقه ویژه خلیج فارس بسیار کارآمد و مهم خواهد بود و اثر بخشی امورات را ارتقا خواهد بخشید.

سایبانی اضافه کرد: ازآنجایی که کار صنعتی با بهبود فرایند تصمیم گیری و دستیابی به درک بهتری از نیازهای مشتریان به شکلی چشمگیر افزایش یافته استفاده از اینترنت اشیاء یا IoT باعث می‌شود قابلیت انتقال داده‌ها روی یک شبکه بدون نیاز به تعامل انسان با انسان یا انسان با رایانه به خوبی پیوند بخورد.

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد بندرعباس، افزایش دقت و کارایی، بهینه سازی منابع، کاهش نیاز به حضور انسان در فضای صنعتی و وجود مزایا و نکات مثبت از این فناوری را در ابعاد فنی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی مهم خواند و بیان کرد: ازآنجایی که یک صنعت موفق، زمانی می تواند به رضایت نسبی برسد که علاوه بر بالا بودن راندمان، شرایط توسعه ای و نگهداری مجموعه صنعتی با فن آوریهای نوین هم قابل توجیه باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که اجرایی شدن این پروژه گام مهمی برای سرعت بخشیدن به توسعه صنایع و گسترش زیرساخت‌های فناورانه در منطقه ویژه باشد.


( ۱ )

نظر شما :